Prvo me na što me asocira ovaj uređaj kad ga pogledam, jeste nevjerovatna sličnost sa Xiaomi Mi Mix 3 i to je dobra stvar, jer Huawei opisuje tijelo P Smart-a kao „keramičku prevlaku“. Takav dizajn poleđine nudi uređaju reflektirajući srebrenasti kvalitet. Međutim kada uzmete P Smart u ruke ono što vidite i ono što osjetite najbolje se ne slaže – ovo je uređaj sa plastičnom podlogom i ne daje vam osjećaj da u ruci držite premium uređaj. Sve to na stranu, zaobljeni oblik P Smart-a daje mu simpatičan i kompaktan izgled.
.
Postoji centralno postavljen stražnji senzor otiska prsta koji je poprilično brz i odgovara dobro na dodir, a u gornjem lijevom ćosku pozicionirana je dvostruka glavna kamera.
Većina će se obradovati činjenici da P Smart ima 3,5 milimetarski priključak za slušalice.
Ono što vas može iznenaditi je microUSB priključak, obzirom da je telefon izašao na tržište 2019. godine, kada su sve kompanije svoje mobitele izrađivale sa mnogo efikasnijim USB Type-C priključkom, koji je postao standard većine telefona.
P Smart ima IPS LCD ekran omjera 19,5:9, ovakav „Full View“ ekran daje telefonu visok i tanak izgled. Dobro „leži“ u ruci. Tu je naravno „brada“ telefona, ali ništa na što se ne možete navići nakon određenog vremena.
Ovakav ekran, postao je standard na Huawi modelima, uprkos što iz Huawei navode kako je ovo elegantan izgled navodeći „suzu“ kao „biserni oblik“, taj urez je dosta agresivnije postavljen nego što je to primjer kod OnePlus telefona. Ako niste ljubitelj ureza, možete ga sakriti iza crne trake softvera, po mom mišljenju ako to uradite, uređaj će izgledati manje privlačan jer ćete s tim dobiti dodatnu bradu na čelu P Smart-a.
Što se tiče kvalitete prikaza, iz kompanije navode da je ekran Full HD+, rezolucije 1080 x 2340 px, opremljen za isporuku 85% NTSC raspona boja. U realnoj upotrebi boje su prijatne, u postavkama je ekran P Smart-a postavljen na „živopisni način“, ali zahvaljujući opcijama podešavanja, lako možete mijenjati ako su slike previše upečatljive ili želite da ručno postavite temeraturu i nijansu boje.
Ono čega nedostaje jeste kontrast, crne boje izgledaju tamno sive, uglovi gledanja nisu najbolji, ali ako telefon držite paralelno, nećete imati zamjerki. Poput postavki koje se odnose na boje zaslona, telefon se može pohvaliti i Eye Comfort režimom koji temperature boje prebacuje na toplije radi lakšeg gledanja na slabom svjetlu. Može se postaviti na automatski ili konfigurisati na ručno pokretanje.
Iako je opremljen sa samo 3GB RAM-a, što je relativno malo za uređaj iz 2019. Godine, savršeno je dobro opremljen za svakodnevne radnje. Iskreno, nećete naići na probleme sa upotrebom telefona. Relativno dobro prelazi iz aplikacije u aplikaciju, možda ćete primjetiti spuštene kadrove prilikom prelaska na korištenje sa podijeljenim ekranom, ali ništa što traje dugo da bi predstavljalo problem. Također P Smart dolazi sa Android 9.0 (Pie).
Što se kamere tiče P Smart ima dvostruku glavnu kameru, podijeljenu između primarnog senzora od 13MP i sekundarnog senzora od 2MP, selfie kamera opremljena je sa 8 MP sa fiksnim fokusom, zajedno sa osnovnom funkcijom otključavanja telefona, koja dobro funkcionira čak i pri lošem osvjetljenju. Pri prirodnom svjetlu kamera P Smart-a radi pristojan posao fotografiranja scena sa preciznim bojama i kontrastom, primjetni su mutni sitni detalji, ali za to baš morate da imate dobro uvježbano oko. Ako je sve što očekujete od ove kamere da snima fotografije za postavljanje na društvene mreže, onda ćete itekako biti zadovoljni sa njom.
Skromni hardver i velika baterija P Smart-a su dobra kombinacija, što se tiče dugovječnosti telefona. P Smart je sposoban da izdrži do dva dana korištenje pri samo jednom punjenju.
Huawei je sa ovim modelom uradio dobar posao spuštajući dobro opremljen telefon sa sami prag niskih cijena. Doduše, izrada je jedan od većih nedostataka ovog uređaja, ali ako na to zažmirite, dobit ćete puno više nego što ste platili.
.