Kada je riječ o tabletima, nema se puno šta dodati ili iznenaditi po pitanju dizajna, performansa i opće upotrebe, veliki su, većinom pravougaoni i to je to.
.
Što se tiče Galaxy Tab A, za razliku od prošlog modela koji je bio napravljen o plastike, kod ovog modela plastika je zamijenjena metalom, s tim da se na vrhu stražnje ploče nalazi mali plastični umetak. Vrijedi napomenuti da je podložan skupljanu otisaka prstiju.
Na prednjoj ploči tableta nalazi se selfie kamera, bez dodatka drugih senzora. Na desnoj strani nalaze se svi bitni elementi kao što su: tipka za uključivanje/isključivanje, dugme za glasnoću i utor za microSD karticu, na LTE verziji ima se dodatni utor za nanoSIM. Na dnu tableta pozicionirana su dva zvučnika sa Type-C priključkom. Na vrhu je mikrofon i 3,5 mm audio priključak. Na stražnjoj strani pozicionirana je kamera, zajedno sa Samsung-ovim logom.
Tablet A ima standardne dimenzije 245 x 149 x 7,5 mm i teži 460 grama.
Okviri ekrana su donekle pristojne debljine. Nakon određenog vremena, jednostavno se na to naviknete. Ekran Galaxy Tab A ima IPS LCD ekran rezolucije 1920 x 1200 px sa 224 ppi gustoće i omjera 16:10.
Relativno je dobar IPS ekran, svijetao, kontrastan i živopisan. Naravno nije AMOLED, pa i ne očekujte sada previše, nekada je manje više. Uglovi gledanja su pristojni, nekako normalni prikaz bez puno nedostataka. Što se postavki tiče, tu nema puno dešavanja i opcija, ne možete odabrati režim boje ili podesiti ravnotežu bijeline, za mene lično, to je pomalo razočaravajuće, obzirom da se radi o Samsungovom uređaja, a ja od Samsunga inače imam velika očekivanja. Pozitivna strana jeste mogućnost uključenja režima „vani“, što vam omogućava dobru osvjetljenost ekrana ukoliko ste vani i izloženi direktnoj sunčevoj svjetlosti. Ovaj režim je podešen tako da ukoliko je tablet neaktivan nekih 10-ak minuta, automatski će ga isključiti. Pa imajte to na umu.
Unutar Tab A nalazi se Exynos 7904 platforma, koja se sastoji od osam jezgara od kojih dvije rade na Cortex-A73 sa taktom frekvencije od 1,8GHz i Cortex – A53 sa taktom frekvencije od 1,6GHz.
RAM-a u svoj ovoj priči pomalo manjka, opremljen je sa svega 2GB RAM-a. Nekima će to biti sasvim dovoljno, za osnovne radnje, surfanje netom, ali bude spremni da će nekada doći do određenog štekanja uređaja. Ima 32GB prostora za skladištenje, ali tu vam je i utor za microSD, pa uvijek možete povećati memoriju, čak do 1024 GB.
Što se kamere tiče, tu je glavna kamera od 8MP, sasvim dovoljna za slikanje dokumenata ili pokoje fotografije. Ništa posebno i ništa vrijedno spomena.
Tab A ima bateriju od 6150 mAh. Sa jednim punjenjem tablet vam može omogućiti 6-8 sati rada, sa maksimalnim osvjetljenjem tablet radi otprilike 6h. Što je sasvim dovoljno, a i uvijek imate utičnicu pri ruci, da ga dopunite.
Tab A je sasvim jednostavan tablet sa velikim ekranom koji vam može omogućiti uživanje u surfanju, gledanju filmova, također je dobar za djecu. Sve u svemu tablet koji će ispuniti sve ono što od jednostavnog tableta očekujete.